Hlbinnou terapiou emócií (nejde o psychoterapiu) pomáhame klientom, ktorých trápia úzkosti, panické ataky, fóbie, neurózy, depresie či iné emocionálne konflikty alebo psychické traumy, nájsť konkrétne postupy ako vlastnými silami prejsť cestu k vyriešeniu svojej situácie. Každý z nás má častokrát pri pohľade na vlastný život tzv. „blind spot“ (preklad z angl. – slepá škvrna), čo znamená, že nevidíme príčinu toho, čo sa nám deje. Nedokážeme sa pozrieť na vlastný príbeh z nadhľadu a z iného uhla, vidieť ho z inej perspektívy a v širších súvislostiach. „Blind spot“ je väčšinou dôvodom, prečo sa nám v živote opakujú tie isté prekážky, problémy, choroby či stavy psychickej nerovnováhy.
Hlbinná terapia emócií

Práve preto je hlbinná terapia emócií, pomocou ktorej dokážeme našim klientom pomôcť rozpliesť spleť ich trápení. Počas rozhovoru z vašich slov skladáme ucelenú mozaiku, aby ste uvideli ako, kedy a prečo váš problém vznikol. Otvárame spolu s vami vaše trináste komnaty a ukazujeme vám to, čo je tesne pred vami, ale nevidíte to, pretože pod lampou býva najväčšia tma.
Zdroje psychických trápení sa nachádzajú v každodennom prežívaní, ale ich korene môžeme nájsť častokrát v emocionálnych konfliktoch či psychických traumách zažívaných v dávnej minulosti. Keď človek zažije emocionálny konflikt alebo psychickú traumu, môže na ňu reagovať štyrmi spôsobmi: aktívne alebo pasívne, čo v oboch prípadoch môže viesť ku konštruktívnemu, ale aj k deštruktívnemu spôsobu konania.
Deštruktívna reakcia vyjadrená pasívnym spôsobom sa prejavuje ako rola obete, kým deštruktívna reakcia vyjadrená aktívnym spôsobom sa prejavuje v tej jemnejšej podobe rebelantstvom a v krajnej polohe až agresiou. Ani jedným z týchto spôsobov nie je možné emocionálny konflikt vyriešiť alebo dospieť k žiaducemu prežívaniu. K úspešnému riešeniu emocionálneho konfliktu vedie len konštruktívna reakcia, ktorá má tiež dve podoby: pasívny spôsob konštruktívnej reakcie na životné výzvy je prijímanie resp. pozorovanie, ktoré po určitom čase pasivity umožňuje aj prechod do aktívneho spôsobu reakcie, ktorá sa vyznačuje konaním v roli tvorcu.

Pri hlbinnej terapii emócií využívame holistický prístup v zmysle salutogenézy. Holistický, t.j. celostný, model zdravia zahŕňa celú osobnosť človeka ako celistvú bytosť so všetkými stránkami životného štýlu (t.j. telesnú zdatnosť, primárnu prevenciu negatívnych telesných a emocionálnych stavov, zvládanie stresu, citlivosť k prostrediu, sebakoncepciu a duchovnú stránku osobnosti). Holistický prístup pomáha ľuďom hľadať možnosti, zdravý spôsob života, sebauspokojovanie, sebarealizáciu a mobilizáciu vnútorných síl nevyhnutných na vyliečenie.
Salutogenéza vysvetľuje vzťah medzi zdravím, stresom a zvládaním tohto stresu prostredníctvom štúdie ľudí, ktorý prežili holokaust. Termín bol vytvorený Aaronom Antonovským, profesorom lekárskej sociológie. Antonovsky popisuje, že zdrojom zdravia u jednotlivca je holistická charakteristika postoja k životu. Tú pomenoval zmyslom pre integritu. Práve táto charakteristika postoja k životu pomáha jednotlivcom nielen prežívať trápenia, ale aj zvládať úlohy, ktoré sa v živote vyskytnú.

Antonovsky popísal tri základné aspekty zdroja zdravotnej sily:
- zmysluplnosť – vidieť zmysel svojho života (to, čo ma napĺňa, kam smerujem – motivačný náboj)
- zvládnuteľnosť – vedieť, že dokážem zvládnuť to, čo sa mi deje (že mám potrebné schopnosti, vedomosti a podporu)
- zrozumiteľnosť – chápať dianie, v ktorom sa nachádzam (chápanie problémov ako výziev)
Tieto salutogenetické charakteristiky zdravia sa považujú za zdroje (genesis) zdravia (salus).
V rámci hlbinnej terapie emócií v oblasti podpory emočného zdravia sa zameriavame na všetky tri vyššie spomenuté oblasti. V našej poradni vám pomáhame nájsť príčiny vašich úzkostí, panických atakov, fóbií, neuróz, depresií či iných emocionálnych konfliktov alebo psychických tráum.