Každý človek má svoj príbeh a vyhovuje mu iný prístup, preto sa nešpecializujeme na jediný terapeutický či koučingový prístup, ale v terapeutickom koučingu prepájame koučingové techniky a nástroje niektorých terapeutických prístupov, ktoré sa v našej praxi osvedčili ako najefektívnejšie a najužitočnejšie pri rôznych emočných problémoch našich klientov. Terapeutický koučing aplikuje niektoré psychologické teórie do praxe koučovania. Touto integráciou vzniká synergický nástroj na riešenie emočných problémov a pomoc v rozličných životných situáciách.
Čo je terapeutický koučing
Ako súvisí koučing s terapiou? Kouč vás sprevádza na ceste k vašej vytúženej budúcnosti a pomáha vám nájsť odpovede na vaše dilemy vo vašom vnútri. Vďaka koučingu môžete naplno využiť svoj vnútorný potenciál a naplniť svoje ciele. Terapeut vám odhaľuje príčiny vašich psychických ťažkostí vo vašej minulosti a rozpletá spolu s vami klbko vášho trápenia. Vďaka terapii môžete odstrániť opakujúce sa vzorce svojho správania a spracovať nevedomé potlačené emócie vo svojom vnútri. Preto integráciou koučingu a terapie vzniká efektívny nástroj na riešenie vašich emocionálnych konfliktov a pomoc v rozličných životných situáciách. Terapeutický koučing vám pomôže uvedomiť si vaše skryté programy resp. presvedčenia a zároveň zmobilizuje vaše vnútorné zdroje.
Koučovia sú počas výcvikov upozorňovaní na to, že pokiaľ zistia u svojho klienta traumu z minulosti, nemôžu s ním pokračovať v koučingu a musia ho odkázať na terapiu. Terapeutom, zaoberajúcim sa hlbinnou terapiu, je zas vyčítané, že klientom neponúkajú žiadne nástroje na vyriešenie ich problémov a iba prehlbujú ich trápenie ponáraním sa do minulosti. Mal by preto klient chodiť na terapiu aj koučing? Nebolo by to efektívne nielen z finančného hľadiska, ale aj preto, lebo v zmysle celostného prístupu k zdraviu, ktorým sa riadime v našej poradni, sa procesy prebiehajúce v mysli a duši nedajú oddeliť. Všetko so všetkým súvisí. Vaša myseľ, duša i telo sú prepojené a tvoria dokonale fungujúci celok. V súčasnosti aj v rámci psychoterapie silnie trend integrácie psychoterapeutických prístupov. Aj v našej poradni sme presvedčení, že každému klientovi je potrebné poskytnúť prístup a nástroje, ktoré zodpovedajú jeho aktuálnym potrebám.
Klasický koučing je zameraný na podporu pri dosahovaní konkrétneho cieľa alebo pomoc s odstránením niečoho, čo už v živote ďalej nefunguje. Po stanovení si konkrétneho cieľa, kouč s klientom dospeje ku konkrétnym krokom, ako sa k cieľu dopracovať. Terapeutický koučing prebieha prostredníctvom transformačného rozhovoru, ktorý prináša veľa „AHA“ momentov. Umožní vám preskúmať vaše podvedomé presvedčenia, vzorce a programy a dôjsť k hlbšiemu pochopeniu a uvedomeniu. Vďaka terapeutickému koučingu nachádzate konkrétne postupy ako vlastnými silami prejsť cestu k vyriešeniu svojej situácie.
Základnou koučingovou metódou, ktorej sa mnohí kouči striktne držia, je tzv. model GROW (pozn.: z angličtiny Goal setting, Reality, Options, Will – stanovenie cieľa, popísanie súčasnej reality, preskúmanie možností a stratégií a zvolenie cesty k cieľu – aká je moja vôľa). Autorom tohto modelu je jeden zo zakladateľov koučingu, John Whitmore. Whitmore však o tomto modeli povedal, že i keď človek potrebuje modely, s ktorými by začal, nejde o absolútnu pravdu. Týmto spôsobom sú podľa neho ponímané predovšetkým náboženské dogmy. Podľa Whitmora neexistuje jediný správny spôsob ako koučovať. Naráža tým na nebezpečie, že koučovanie skostnatie na systém formuliek: „Pojem koučovanie môžeme zameniť za iný alebo môžeme zaviesť nové pojmy a pridať ich k tým, ktoré už existujú: poradenstvo, facilitácia, posilňovanie právomocí, mentorovanie, podpora, smerovanie, psychoterapia. Napriek tomu, že sa ich praktická aplikácia odlišuje, prekrývajú sa. Napriek tomu, že je možné vyjadriť ich rôznymi spôsobmi, v ich základe sa nachádzajú spoločné princípy – vedomá realita a zodpovednosť – ktoré predstavujú najhlbší základ ľudského rastu a efektívnosti.“
Každý z nás má častokrát pri pohľade na vlastný život tzv. „blind spot“ (preklad z angl. – slepá škvrna), čo znamená, že nevidíme príčinu toho, čo sa nám deje. Nedokážeme sa pozrieť na vlastný príbeh z nadhľadu a z iného uhla, vidieť ho z inej perspektívy a v širších súvislostiach. „Blind spot“ je väčšinou dôvodom, prečo sa nám v živote opakujú tie isté prekážky, problémy, choroby či stavy psychickej nerovnováhy. Počas terapeutického koučingu spolu s vami skladáme ucelenú mozaiku, aby ste uvideli ako, kedy a prečo váš problém vznikol. Otvárame spolu s vami vaše trináste komnaty a ukazujeme vám to, čo je tesne pred vami, ale nevidíte to, pretože pod lampou býva najväčšia tma. Pomáhame vám nájsť vo vašom vnútri riešenia vašich problémov, odpovede na vaše otázky a cesty k naplneniu vašich želaní.